Czym jest Kriochirurgia?

Kriochirurgia jest rodzajem operacji, która polega na stosowaniu ekstremalnie lodowatego otoczenia do niszczenia nieprawidłowych tkanek, takich jak nowotwory. Kriochirurgia zwykle potrzebuje zastosowania ciekłego azotu, choć wolno też stosować dwutlenek węgla i argon. Ciekły azot – w przypadku ludzkiej tkanki ma okazję zabijać i niszczyć komórki, kiedy ma z nimi kontakt, co jest istotne, gdy pragniemy usunąć komórki rakowe.

Kriochirurgia jest zwykle wykorzystywana w przypadku guzów lub też zmian przedrakowych następujących na skórze. Niemniej jednak co poniektóre guzy wewnątrz ciała mogą być też leczone w ten sposób. Postępy w technologii kriochirurgii radykalnie zmniejszyły długoterminowe efekty uboczne związane z leczeniem. Konieczne są dalsze badania długoterminowych efektów ubocznych i skuteczności kriochirurgii.

Czemu wykonywana jest kriochirurgia?

Kriochirurgia służy do niszczenia tkanek problemowych w ciele. W znacznej większości wypadków raka nie jest to główna linia obrony. Można ją jednakże wykorzystywać, kiedy inne formy leczenia okazały się nieskuteczne, szczególnie jeśli rak wrócił po innych leczeniach.

Kriochirurgia jest przeważnie wykonywana w celu leczenia nowotworów czy też zmian przedrakowych na skórze. Jest ona jednak wykorzystywana również przy co niektórych narządach wewnętrznych, takich jak wątroba, gdy choroba oraz inne kłopoty sprawiają, że konwencjonalna chirurgia jest zagmatwana czy też ryzykowna. Kriochirurgia jest stosowana jako podstawowe leczenie wczesnego raka gruczołu krokowego, jaki jest zawarty w gruczole krokowym. Jest też wykonywana, gdy rak wraca po innych terapiach.

Kriochirurgia niesie ryzyko, lecz twierdzi się je za niższe niż to, z jakim kojarzą się inne metody kuracji raka, takie jak chirurgia oraz radioterapia.

Ryzyko związane z kriochirurgią obejmuje:

• pęcherze

• uszkodzenie pobliskich zdrowych tkanek bądź też naczyń

• infekcję

• stratę czucia w przypadku defektu nerwów

• ból

• szramy

• seksualna dysfunkcja

• wrzody

• biała skóra w miejscu zabiegu

Jakim sposobem przygotować się do kriochirurgii? To zależy od typu np. kriochirurgia raka cery, która jest nadrzędnym powodem użycia kriochirurgii, potrzebuje niewielkiego przygotowania z Twojej strony.

Related Posts